úterý 31. ledna 2017

Tři paleontologické objevy z období před půl miliardou let

Dnes (31.1.2017) se objevily tři velmi zajímavé paleontologické nálezy z období před půl miliardou let.

Prvním, a zřejmě nejzajímavějším, je nález nejstaršího druhoústého organismu z Číny. Dostal název 
Saccorhytus coronarius a je starý 540 miliónů let a veliký přibližně 1 mm. Pochází tedy ze samého počátku kambria. Předpokládá se, že druhoústí se od prvoústých oddělili nedlouho před tím, asi tak před 550 milióny lety. Nově nalezený organismus se tedy opravdu může velmi podobat předkovi všech druhoústých. 
http://www.joh.cam.ac.uk/bag-sea-creature-was-humans%E2%80%99-oldest-known-ancestor

Na obrázku je umělecká představa Saccorhyta


Druhým objevem je fosílie korzetky (Loricifera) staré přibližně 500 miliónů let. Nikdo dosud nepředpokládal, že by podařilo najít fosílii živočicha z tohoto kmenu, který nemá pevnou schránku. O to překvapivější je jeho nález z dob nedlouho po té, co korzetky vznikly.
http://www2.le.ac.uk/news/blog/2017-archive/january/discovery-of-new-fossil-from-half-billion-years-ago-sheds-light-on-life-on-earth

Posledním nálezem je nově objevená Lobopodia z burguských břidlic. Lobopodia není monofyletická skupina živočichů. Jedna skupina má blíže k drápkovcům, druhá k ostatním obratlovcům, most mezi nimi tvoří želvušky. Nová, velmi dobře zachovalá fosílie může změnit představu o vzniku obratlovců před 520 milióny lety. Nejaktuálnější strom vývoje je spojen právě s  Lobopodia a vypadá zhruba takto:

Žádné komentáře:

Okomentovat