úterý 10. ledna 2017

Rozsáhlý výzkum archaické DNA Iberského poloostrova

Rozsáhlý výzkum archaické DNA z Iberského poloostrova průzkum přinesl tyto poznatky:

 • Předneolitičtí lovci byli velmi odlišní do lovců střední a severní Evropy.
 • První zemědělci přišli na Iberský poloostrov ze severovýchodu a postupně se odtud rozšiřovali dál. Čím dále se nacházejí neolitické vzorky od tohoto ohniska, tím je v nich menší genetický vliv těchto průkopníků ze Středomoří, kteří mají velmi blízko k prvním zemědělcům ze střední Evropy.
 • Přechod do pozdního neolitu neprobíhal všude stejně. V povodí Ebro například téměř nedošlo k žádné změně. Na většině území se posunul směrem k neolitickým lidem, nikoliv tak silně  jako ve střední Evropě.
 • Během Chalkolitu byla jihovýchodní část poloostrova geneticky jednotná, severozápad zůstával podobný neolitu.
 • Lidé kultury zvoncových pohárů byli odlišní od těch evropských. Všichni vykazovali výraznou podobnost s neolitickým středním Portugalskem, až na ty ze středního Španělska, kteří byli zcela odlišní. To naznačuje, že minimálně druhá migrační vlna zvoncových pohárů z dolního Porýní se geneticky lišila od té úplně první z Portugalska.


https://publications.ub.uni-mainz.de/theses/frontdoor.php?source_opus=100000815&la=en
https://publications.ub.uni-mainz.de/theses/volltexte/2016/100000815/pdf/100000815.pdf

2 komentáře:

 1. To sú zaujímavé informácie, zároveň je potešujúce ako sa navyšuje celkový súbor pravekej DNA.

  Výsledky mtDNA najstarších lovcov a zberačov sú v zhode s aktuálnym poznaním (napr. Fu et al. 2016). Skôr zaujímavé genetické informácie môžeme očakávať z obdobia keď vrcholilo a vyvrcholilo studené obdobie v ľadovom maxime až po obdobie mladšieho dryasu. V tomto období sa drasticky zmenili pomery, populácie moderných ľudí sa niekoľkokrát transformovali a Iberský polostrov bol na dlhý čas útočiskom vtedajším Európanom pred ľadovcom. Tu očakávam možne prekvapenia. No informácii nie je veľa.

  Neolit na Iberskom polostrove bol iný ako na Balkáne, či u nás v strednej Európe, skôr ma zaujíma, či jeho šírenie súviselo s pravidelnou inváziou nových neolitikov od pobrežia alebo mali svoje základne (lokality) z ktorých potom vyrážali do vzdialeného okolia.

  A ešte som zvedavý, či genetika pomôže dešifrovať kultúru zvoncových pohárov, jej šírenie a nakoniec rozpad. Či to bola skôr kultúrno sociálna skupina/skupiny... alebo či prinajmenšom jej najstaršie populácie tvorili aj samostatné etnikum z pohľadu genetiky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tyhle útočiště doby ledové nebyly jen na Iberském poloostrově, ale také v Itálii a na Balkáně. Z toho Iberského se pak osídlila západní Evropa. Ale na severu se setkala s lidmi z Balkánu.

   Obecně to vypadá, že čím blíže k ohnisku dané kultury, tím je jasnější její genetický otisk. Ty zvoncové poháry jsou zajímavé tím, že měly několik ohnisek, které byly od sebe velmi vzdálené.

   Vymazat