úterý 26. července 2016

DNA prvních zemědělců na Předním východě


Poslední dobou se objevuje čím dál více článků o archaické DNA prvních zemědělců, s rostoucím množství dat se zpřesňují informace, a tak novější články zastiňují ty starší. Nedávno byla analyzována archaická DNA od prvních zemědělců ze Zargosu, nyní se přidala i Levanta. Tím jsou pokryty tři hlavní oblasti počátku zemědělství a víme, že v každé z nich žily specifické populace, které se od sebe velmi lišily. To byl všeobecný jev po konci doby ledové, jak se ukazuje, hlavně v Evropě, kde máme nejvíce archaických vzorků DNA. Genetická rozdílnost lokálních populací byla tehdy mnohem vyšší než je dnes a s příchodem zemědělců a později Indoevropanů se různorodost snížila.

Jednotlivé populace prvních zemědělců (levantská, anatolská a íranská), by mohly odpovídat i 3 jazykovým rodinám, které z daných oblastí známe z nejstarších textů tedy: Afroasijská v Levantě, Hurro-urartejská nebo spíše alarodianská v jižní Anatolii a Elamská v Íránu(Zargosu).

(Zatímco levantská populace expandovala do Afriky a brzy se zde stala dominantní jazykovou rodinou, Alarodiané z Anatolie osídlili většinu Evropy a postupně se promíchali s původními lovci ze severu. Příchod Indoevropanů před 5000 lety do Evropy zcela smazal odkaz Alarodianů stejně jako potomky Elamitů v Íránu před 3000-4000 lety.)

Zajímavé je, že všechny tři populace prvních zemědělců na Předním východě byly geneticky asi z poloviny bazálními Euroasiaty. Bazální Euroasiaté, byl původně abstraktní genetický profil domělých prvních předků všech mimoafrických populací. V roce 2015 byl ale v západní Gruzii nalezen jedinec, starý přibližně 10 tisíc let, který měl DNA shodnou právě s profilem bazálních Euroasiatů. Ti se od ostatních populací oddělili přibližně před 45 tisíci lety.

Co je ještě zajímavější, bazální Euroasiaté zřejmě nemají neandrtálskou příměs DNA, tak jako ji mají všichni ostatní Euroasiaté, včetně nejstaršího testovaného lidského genomu ze Sibiře, sterého 45 tisíc let. Neandrtálská příměs se tedy do euroasijské dostala velmi brzy poté, co bazální euroasiaté expandovali do Euroasie, jenom malá skupinka u Černého moře si od neandrtálců udržela odstup a zachovala svoji "genetickou čistotu". Potomci této skupiny byly částečně přítomni, jak mezi prvními zemědělci na Blízkém východě (hlavně u Anatolské skupiny), tak mezi středoasijskými Indoevropany. Jejich migrace do Evropy pak snižovala podíl neandrtálské DNA, takže dnes jí mají Evropané méně než východoasiaté přesto, že neandrtálci žili v Evropě. Východoasiaté totiž přišli do Asie z míst, kde došlo k míšení neandrtálců a moderních lidí a jejich DNA se od té doby neměnila tak dramaticky jako v Evropě.

http://www.nature.com/nature/journal/v536/n7617/full/nature19310.html

http://phys.org/news/2016-07-dna-analyses-reveal-genetic-identities.html

Žádné komentáře:

Okomentovat