úterý 3. května 2016

Jak byla osídlena Evropa

Nedávno jsem psal o nejstarších genetických vzorcích z moderních lidí z Evropy. Nyní se objevila studie, která analyzuje jadernou DNA moderních lidí z Evropy z období před 45 až 7 tisíci lety. Lze vysledoval jednotlivé skupiny populací, které se v Evropě vystřídaly, a jejich vzájemnou příbuznost.

Před 50 tisíci lety se od bazálních euroasiatů, kteří žili na Středním východě, oddělila skupina, která se vydala do jižní Sibiře. Vzorek z Ust-Ishm, patřící do této skupiny pochází z doby před 45 tisíci lety ze střední Sibiře.

Před 45 tisíci lety se oddělila další skupina lidí, která se vydala na severovýchod. Z této skupiny je nejstarší vzorek z okolí Bajkalu a je starý 25 tisíc let. Lidé z této populace se později podíleli na vzniku populace amerických indiánů.

Ve stejné době do Evropy pronikali první lidé, jejich příbuznost s existujícími populacemi není zřejmá, ale pravděpodobně také pocházeli z bazálních euroasiatů.

Před 40 tisíci lety došlo k velké populační explozi a bazální eurosaité z Blízkého východu se rozdělili do několika skupin, které expandovali v počtu i prostoru.
  • Jedna skupina se dostala do jižního Ruska - vzorek Kostenki.
  • Další pronikla do severní a západní Evropy - vzorek z Belgie GoyetQ116-1
  • Třetí skupina se zřejmě usídlila v jihovýchodní Evropě, ale její nejstarší vzorek pochází až z doby před 14 tisíci lety z jeskyně Villa Bruna v Itálii.
Před 30 tisíci lety dominovali Evropě lovci mamutů, kteří proslavili Dolní Věstonice. Ti byli z větší části potomky skupiny Kostenti z jižního Ruska a z pouhých 10% potomky jihoevropanů.

Během doby ledové, před 20 tisíci lety, se lidé z celé Evropy přesunuli na jih. Ve Španělsku se zformovala nová populace, která vznikla smíšením jihoevropanů a severozápadních Evropanů. Reprezentativní vzorek pochází z jeskyně El-Mirón. Tito lidé po skončení doby ledové, před 17 tisíci lety osídlili západní Evropu, protože byli zvyklí žít a lovit ve stepní tundře, která ustupovala na sever.

Před 13 tisíci lety (po mladším dryasu) přišla změna a celou Evropu ovládla jiná populace - jihoevropané z Villa Bruna, kteří byli zvyklý na život v teplé stepi a řídkém lese. Tato krajina postupně zaplňovala Evropu i s novým lidem.

V odlehlých místech Evropy sice přežily části předchozích populací, ale všechno se změnilo s příchodem zemědělců před 8 tisíci lety. Ti měli velmi blízko k bazálním euroasiatům a výrazně přispěli k současnému genetickému profilu Evropanů.

http://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/nature17993.html
http://www.ancestraljourneys.org/palaeolithicdna.shtml

Žádné komentáře:

Okomentovat