pondělí 31. prosince 2012

Původ Indoevropských jazyků


Před nedávnem se objevila studie, která se snaží dokázat, že Indoevropské jazyky pochází z Anatolie a jejich společný původ sahá do doby před 8 až 9,5 tisíci lety. Pochopitelně je to naprostý a ignorantský nesmysl. Autoři z Aucklandské univerzity zcela ignorují veškeré lingvistické znalosti, ale co je ještě horší, ve svém modelu zcela účelově manipulují s daty, tak aby jim vyšla jako mateřská země IE jazyků Analotie. Nejvíce šokující ovšem je, jak se tento vědecký brak dostal do popředí všech světových médií zabývajících se vědou.

Tento paskvil jsem kritizoval hned po jeho vydání, s nadšením jsem pak shlédl přednášku předních odborníků na historickou lingvistiku (Stanford), kteří studii podrobili drtivé, až výsměšné kritice.

Pro zajímavost, ještě přikládám velmi pěknou přednášku, ve které se J.P.Mallory snaží vyvrátit anatolskou hypotézu jako takovou (nepochopitelně stále přežívající).

Bohužel tohle není ojedinělý příklad a takových "odborníků" se v poslední době objevuje čím dál více a co je nejsmutnější, získávají stále více nejen veřejného prostoru, ale bohužel i důvěry. Netýká se to jen historické lingvistiky, ale naneštěstí i přírodních věd. Do nového roku 2013 tedy přeji méně takových vědeckých zvrhlostí.

Žádné komentáře:

Okomentovat