Nová práce, která srovnávala genom lidí a neandrtálců zjisitila, že neandrtálci obahují přibližně 6% genů z populace moderních lidí. Tato část genomu pochází z archaické populace, která se odděla od současných moderních lidí před 270 tisíci lety a před 250 tisíci lety opustila Afriku.
V této souvislosti je dobré připomenout jinou studii, která srovnávala chromozm Y denisovanů, neandrtálců a moderních lidí: zde. Její závěr byl, že nenadrtálci získali chromozom Y, který se odděli od chromozomu moderních lidí před 350 tisíci let.
Na první pohled je zde rozpor rozdělení 350 tisíc let podle chromozomu Y versus 270 tisíc let od rozdělení genenomu podle nové studie. Je třeba si ale uvědomit, že rozdělení linie chromzomu Y neznamená rozdělení populace. Znamená to populační růst. Každá populace má pochopitelně řadu linií chromozomu Y, které mohou být od sebe oddělení desítky tisíc let.
Shrněme si tedy, co se kdy stalo:
- Před 350 tisíci lety tedy došlo k populačnímu růstu (rozdělili se linie chromozomu Y) předků moderních lidí v Africe (před 320 tisíci lety vrcholilo příznivé klima doby meziledové).
- Před 270 tisíci lety se populace zcela odělili (zřejmě kvůli ochlazení se skupiny lidí v Africe separovali a jedna z nich se ocitla více na severu),
- Před 250 tisíc lety tato skupina pronikla na Blízký východ, kde se setkala s předky nenadrtálců a částečně se s nimi křížila.
- Nejstarší nález neandrtálce pochází z Itálie a starý příbližně 250 tisíc let. O zmínění populaci archických moderních lidí pak už nemáme žádní sotpy, pouze nálezy nástrojů na Blízkém východě.
Žádné komentáře:
Okomentovat