Formování indoevroských jazyků, nebo spíš populace, která tímto jazykem mluvila, se stále upřesňuje díky rostoucímu počtu vzorků analyzované archaické DNA. Nová studie přináší analýzu několika set vzorků z období před 8400 až 4000 let. Výsledek je následující:
Mezi Kavkazem a dolním tokem Volhy žila v pátém tisíciletí před naším letopočtem populace Caucasus–lower Volga (CLV). Ta se v okrajových oblastech svého výskytu mísila se dvěma popualcemi. Na severu s východními lovci z Povolží a zvnikala tu chvalinská kultura. Na západě se mísila s populací ukrajinského neolitu a kolem Donu a Dněpru tak vznikala kultura Sredni Stog.
Před 6000 lety (4000 BC) se z kultury Sredni Stog začíná formovat jámová kultura a v době před 5500 (3500 BC) lety se rozrůstá, aby před 5300 až 5000 lety (3300 - 3000 BC) expandovala na rozlehlé území od dnešního Maďarska po Kazachstán. Lidé jámové kulturu jsou bezpochyby předci indoevropanů. V jejich genomu je přibližně 80% genomu populace CLV.
Genom CLV se ale objevuje také v Anatolii v době bronzové. Tvoří zhruba 10% jejich genomu zdejších obyvatel, které lze označit za Chetity a jejich příbuzné. Přičemž na východě je tento podíl větší.
Autoři studie tedy navrhují, že lidé CLV mluvili proto-indo-anatolskýma jazykem. Část z nich migrovala, zřejmě přes Kavkaz do Anatolie - ti mluvili proto-anatolským jazykem. Další část na západě pak zformovala populaci mluvící proto-indoevropštinou (jámová kultura) bez anatolských jazyků.
Je to velmi důležitý posun ve vývoji znalostí o vzniku indoevropských jazyků. Dosud se vedly spory o to, za první proto-indoevropskou populací (rozumějme i s anatolskými jazyky) byl lid chvalinské kultury nebo Sredni Stog. Nyní se ukazuje, že to nebyla ani jedna, ale dosud neznámá populace, která stojí u vzniku obou dvou.
Také se dlouhoy vedly spory o to, odkud přišli mluvčí anatolských jazyků do Anatolie, jestli z východu přes Kavkaz, nebo ze západu přes Balkán. Nyní se zdá, že první varianta je blíže pravdě, i když na východě Anatolie se žádné anatolské jazyky nedochovaly. Je možné, že byly později, v druhé polovině 4. tisíciletí před naším letopočtem, nahrazeny churijsko-uratejskými jazyky při jejich expanzi do této oblasti s nástupem kura-arakské kultury.
https://www.nature.com/articles/s41586-024-08531-5